گیت استریل :آشنایی با گیت‌های استریل

راهنمای استفاده مه ساز
راهنمای مه ساز : معرفی مه ساز و راهنمای استفاده از آن
آبان ۱۹, ۱۴۰۰
مزایا و معایب رطوبت ساز التراسونیک
مهم‌ترین معایب و مزایای رطوبت ساز التراسونیک
دی ۲۰, ۱۴۰۰
گیت استریل

گیت استریل

گیت استریل : گیت استریل چیست و چه کاربردهایی دارد

گیت استریل یا تونل ضدعفونی نوعی دوش اسپری در هوای آزاد است که برای ضدعفونی کردن کامل افراد و اشیاء به کار برده می‌شود. امروزه گیت‌های استریل کاربردهای بسیاری در مکان‌ها‌ی پرتجمع و عمومی ‌دارند. همچنین این گیت‌ها‌ برای ضدعفونی کردن اشیاء و محصولات در مکان‌ها‌ی تجاری و صنعتی به کار برده می‌شوند. با توجه به شیوع بیماری‌ها‌ی واگیرداری مانند کرونا، استفاده از گیت‌ها‌ی استریل روز به روز در حال افزایش است. باید گفت که گیت‌ها‌ی استریل روش مناسبی برای ضدعفونی کردن کامل به شمار می‌آیند. در این نوشته به معرفی گیت‌ها‌ی استریل و بررسی ویژگی‌های آنها و همچنین کاربرد‌ها‌ی آنها در محیط‌ها‌ی مختلف تجاری و صنعتی خواهیم پرداخت.

گیت استریل
گیت استریل

 گیت استریل چیست؟

گیت استریل یک تونل ضدعفونی کننده است که معمولاً در ورودی مکان‌ها‌ی پر تجمع و محل ورود و خروج اشیاء و محصولات به منظور میکروب زدایی از آنها قرار می‌گیرد. در واقع گیت‌ها‌ی استریل نوعی اتاقک یا محفظه ضدعفونی کننده هستند که اغلب از جنس آلومینیوم ساخته می‌شوند. گیت‌ها‌ی استریل در سقف و دیواره‌ها‌ی جانبی‌شان مجهز به سیستم‌های نازل هستند. این نازل‌ها در گیت‌های استریل برای پاشیدن مه گونه‌ی ماده ضد عفونی به کار برده می‌شوند. در گیت‌ها‌ی استریل لاین نازل از جنس فولاد ضد زنگ است که به محل پمپاژ خارجی متصل می‌شود. از این طریق ماده ضدعفونی کننده به نازل‌ها‌ی جداگانه انتقال پیدا می‌کند‌. پراکنده شدن ماده ضدعفونی کننده به نازل‌ها‌ی متعدد باعث می‌شود که ماده ضدعفونی کننده به ذرات بسیار ریزی تبدیل شود که باعث تشکیل غبار بسیار ریز مه آلودی می‌گردد. ماده ضدعفونی کننده مه آلود می‌تواند به صورت کامل روی تمامی ‌سطوح مانند لباس، کفش، یا سایر اشیائی که در داخل تونل استریل قرار می‌گیرند، بنشیند. با توجه به اینکه سرعت ته نشینی مه ضد عفونی کننده بسیار کم است، ماده ضدعفونی کننده به صورت قطرات بسیار ریز تمامی ‌سطوح و قسمت‌ها‌ی پنهان را پوشش می‌دهد. یکی از ویژگی‌ها‌ی استریل این است که با گرفتن در داخل آنها احساس رطوبت نخواهید کرد. از طرفی دیگر ماده ضدعفونی کننده که به صورت مه پخش می‌شود، هیچ اثری روی انواع پارچه و لباس‌ها‌ی چرمی ‌باقی نمی‌گذارد. به همین دلیل استفاده از گیت‌ها‌ی استریل امروزه رواج زیادی پیدا کرده است و به یکی از روش‌ها‌ی آسان و کاربردی برای ضدعفونی کردن افراد و اشیاء تبدیل شده است.

گیت‌های استریل
گیت‌های استریل

ضدعفونی شدن کامل اشخاص و اشیاء

با استفاده از گیت‌ها یا تونل‌ها‌ی ضدعفونی، افراد می‌توانند به صورت کامل از سر تا پا ضدعفونی شوند. قرار گرفتن در تونل‌ها‌ی ضدعفونی هر ویروس یا میکروبی را که به لباس، کفش، کیف یا اشیاء دیگر بچسبد، به سرعت از بین می‌برد.

یکپارچه بودن گیت‌های استریل و عدم نیاز به مونتاژ

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌ها‌ی مثبت گیت‌های استریل این است که این محفظه‌ها به صورت کامل و یکجا مونتاژ شده‌اند و معمولاً نصب آنها زمان و انرژی زیادی نمی‌طلبد. در اغلب موارد شما می‌توانید گیت‌ها‌ی استریل را به صورت آماده، به سرعت و بدون نیاز به ابزار راه‌اندازی کنید.

 اجزاء و قطعات تشکیل دهنده گیت استریل

گیت استریل
گیت استریل

گیت‌های استریل را می‌توان در برندها و طرح‌های مختلف تهیه کرد. با این حال این گیت‌ها دارای چند قطعه اصلی هستند که معمولاً در ساخت تمامی گیت‌ها به کار برده می‌شوند. گیت‌ها‌ی استریل اساساً شامل یک اتاقک یا قاب آلومینیومی، یک سقف چادری و دیواره جانبی با یک خط نازل، ظرف یا محفظه ماده ضدعفونی کننده و یک پمپ خارجی هستند که ماده ضدعفونی کننده را به خط نازل می‌رساند. همچنین گیت‌های استریل دارای پایه‌ها‌ی گالوانیزه، روشنایی ال ای دی، کف پلاستیکی، جعبه کنترل، پمپ فشار قوی و پمپ دوز اتوماتیک، و فیلتر آب هستند.

نکات مهم در مورد انتخاب گیت استیل

امروزه با توجه به رواج پیدا کردن استفاده از گیت‌های استریل در اماکن مختلف، شرکت‌ها‌ و کارخانه‌های بسیاری اقدام به ساخت و عرضه آنها به بازار کرده‌اند. بنابراین در صورت اقدام به خرید این گیت‌ها چندین گزینه برای انتخاب خواهید داشت. هنگام انتخاب و خرید گیت استریل چند نکته مهم وجود دارد که توصیه می‌شود به آنها توجه داشته باشید.

کم مصرف بودن گیت استریل

یکی از نکات مهم در مورد انتخاب گیت ضد عفونی کننده مناسب، توجه به میزان مصرف انرژی آن است. باید گفت که به طور کلی گیت‌های استریل سیستم‌ها‌ی پر مصرفی نیستند. اما برخی از آنها در مقایسه با دیگر گیت‌ها‌ انرژی کمتری مصرف می‌کنند.‌ به عنوان مثال برخی از تونل‌های ضدعفونی کننده تنها به ۱ کیلووات برق نیاز دارند که کمتر از مقدار انرژی مصرف شده توسط یک سشوار است. معمولاً با استفاده از گیت‌ها‌ی استریل می‌توان با یک قوطی ۱۰ لیتری کنسانتره ضدعفونی کننده، بیش از ۱۰۰۰ فرایند ضدعفونی را انجام داد.

انتخاب ماده ضدعفونی کننده مناسب

همچنین هنگام انتخاب گیت استریل به ماده ضدعفونی کننده به کار رفته در آن یا ماده‌ای که برای به کارگیری در آن مناسب است، توجه کنید. ماده‌ای که برای ضدعفونی کردن استفاده می‌شود، باید ph مناسبی داشته باشد تا سلامتی انسان را به خطر نیاندازد.

گیت استریل
گیت استریل

انتخاب گیت با قدرت پمپ بالا

 یکی دیگر از نکاتی که هنگام انتخاب گیت‌های استریل باید به آن توجه کنید، قدرت پمپ آن است. بهتر است در ساخت گیت‌ها‌ی استریل از پمپ‌ها‌ی فشار قوی استفاده شده باشد. این ویژگی باعث می‌شود که ماده ضد عفونی کننده به صورت قطرات بسیار کوچک و به شکل ریزترین غبار ایجاد شود تا به این ترتیب بتوانند منطقه وسیع‌تری را در زمان کمتری ضد عفونی کنند.

توجه ویژه به نگهداری و تمیز کردن گیت‌ها

همچنین به نحوه نگهداری و به کارگیری گیت‌های استریل باید توجه کرد. بسیاری از گیت‌های استریل شیوه نگهداری و به کارگیری آسانی دارند و اغلب کاربران می‌توانند نازل‌ها‌ی آنها را به صورت جداگانه با دست باز کرده و آنها را تمیز کنند یا در صورت نیاز نسبت به تعویض آنها اقدام نمایند. به منظور نگهداری مناسب گیت‌های استریل توصیه می‌شود حتماً به دفترچه راهنما یا دستورالعمل‌ها‌ی توصیه شده توسط فروشنده یا عرضه کننده کالا توجه کنید و آنها را دنبال نمایید. چرا که ممکن است هر دستگاه با توجه به ویژگی‌ها‌ی خود، دستورالعمل‌ها‌ی متفاوتی برای نحوه نگهداری یا به ‌کارگیری مناسب داشته باشد.

کاربردهای گیت استریل

کاربردهای گیت استریل
کاربردهای گیت استریل

برای مقابله با انتشاری بیماری‌های ویروسی و واگیردار

باید گفت که گیت‌های استریل دارای یک مکانیزم مدرن و پیشرفته در مقابل انتشار بیماری‌ها‌ی ویروسی و واگیردار هستند. پس از دوران شیوع بیماری همه گیر کرونا استفاده از گیت‌ها‌ی استیل رواج بیشتری پیدا کرده است. گیت‌های استریل را می‌توان در هر مکانی که پرتردد باشد و جمعیت زیادی در آن حضور داشته باشد، مورد استفاده قرار داد.

جهت ضدعفونی کردن در بخش‌های خصوصی و دولتی

همچنین گیت‌های استریل در بخش‌ها‌ی خصوصی و دولتی جهت ضد عفونی کردن افراد و همچنین کالاها به کار برده می‌شوند. گیت‌ها‌ی استریل را می‌توان به سرعت در ورودی ساختمان و بدون نیاز به ابزارهای جانبی راه اندازی کرد.

قابلیت استفاده در فرودگاه‌ها

امروزه گیت‌ها‌ی استریل در فرودگاه‌ها به منظور ضدعفونی کردن مسافران و بارها مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه فرودگاه‌ها یکی از اماکن عمومی ‌پرتردد هستند، به کارگیری گیت‌ها‌ی استریل در آنها می‌تواند نقش موثری در از بین بردن باکتری‌ها‌ و ویروس‌ها‌یی که مسافران و بار‌ها‌یشان حامل آنها هستند، ایفا کند.

قابلیت استفاده در قطارها

از دیگر کاربردهای گیت‌های استریل می‌توان به نصب و راه اندازی آنها در ایستگاه‌های قطار اشاره کرد. ایستگاه‌های قطار نیز مانند فرودگاه‌ها‌ مکان‌های پرترددی هستند. از این رو به کارگیری گیت‌ها‌ی استریل در ایستگاه‌ها‌ی قطار کمک بسیاری به ضدعفونی سریع و موثر افراد و بارها می‌کند‌.

قابلیت استفاده در سوپرمارکت‌ها و مراکز خرید

از دیگر موارد کاربرد‌ها‌ی استریل می‌توان به استفاده از آنها در سوپرمارکت‌ها‌ و مراکز خرید اشاره کرد. روزانه افراد بسیاری وارد سوپرمارکت‌ها‌ و مراکز خرید می‌شوند. در صورتی که افراد حامل باکتری‌ها‌ و میکروب‌ها‌ باشند، با لمس کردن محصولات و اشیاء داخل مغازه‌ها‌ می‌توانند آنها را به افراد دیگر انتقال دهند. بنابراین، عبور آنها از گیت‌ها‌ی استریل قبل از ورود به مغازه باعث نابود شدن ویروس‌ها‌ و باکتری‌ها‌ خواهد شد و به این ترتیب از انتشار آنها جلوگیری به عمل خواهد آمد.

قابلیت استفاده در مراکز بهداشتی

یکی دیگر از مهم‌ترین کاربردهای گیت‌ها‌ی استریل راه اندازی آنها در بیمارستان‌ها‌ است. با توجه به اینکه روزانه بیماران بسیاری به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مراجعه می‌کنند،‌ میزان آلودگی در این مکان‌ها‌ و ریسک ابتلا به بیماری‌ها‌ی واگیردار بیشتر از مکان‌ها‌ی دیگر است. بنابراین محیط بیمارستان‌ها و مراکز درمانی باید کاملاً استریل و به دور از هر گونه آلودگی و باکتری باشد تا سلامت بیماران و افراد حاضر در مراکز درمانی و بهداشتی تضمین گردد. استفاده از گیت‌ها‌ی استریل در بیمارستان‌ها‌ و مراکز بهداشتی درمانی جهت ضدعفونی کردن افراد می‌تواند نقش بسیار مهمی ‌در جلوگیری از پیشگیری بیماری‌ها و انتقال باکتری‌ها‌ و آلودگی‌ها‌ داشته باشد.

مزایای نصب گیت در مراکز ورودی

گیت‌ها‌ی استریل را می‌توان در ورودی بخش‌ها‌ی مختلف ساختمان نصب کرد. ماده ضدعفونی کننده به صورت ذرات بسیار ریز و مه مانند به افراد و اشیائی که در گیت قرار می‌گیرند پاشیده می‌شود و به همین دلیل تمامی ‌سطوح به خوبی در معرض ماده ضدعفونی کننده قرار می‌گیرند. باید گفت که استفاده از گیت‌ها‌ی استریل در بیمارستان‌ها‌ و مراکز بهداشتی درمانی یک روش موثر و پرکاربرد به شمار می‌آید.

گیت استریل غذا
گیت استریل غذا

قابلیت استفاده در شرکت‌های پست و حمل کالا

یکی دیگر از مواردی که باید به آنها توجه کرد این است که ضد عفونی کردن تنها شامل افراد نمی‌شود. بلکه باید اشیاء و اجسام را نیز به خوبی ضدعفونی کرد تا از انتقال میکروب‌ها‌ و باکتری‌ها‌ به محیط اطراف جلوگیری به عمل آورد. از این رو استفاده از گیت‌ها‌ی استریل در ایستگاه‌های دریافت کالاها و شرکت‌ها‌ی پست کاربرد بسیاری دارد. با وارد کردن کالاها به درون گیت استریل می‌توان به خوبی آنها را ضدعفونی کرد. به کارگیری گیت‌ها‌ی استریل در شرکت‌ها‌ی پست و حمل کالا یک روش سریع و موثر برای زدودن آلودگی‌ها‌ و دور کردن باکتری‌ها‌ است.

قابلیت استفاده در هتل‌ها

علاوه بر مواردی که ذکر شد، استفاده از گیت‌ها‌ی استریل در هتل‌ها‌ نیز پرکاربرد است. امروزه هتل‌ها و مراکز پذیرایی علاوه بر ارائه خدمات به مسافران و مشتریان، موظف هستند که سلامت آنها را نیز تضمین کنند‌. نصب گیت‌ها‌ی استریل در ورودی هتل‌ها‌، رستوران‌ها و مراکز پذیرایی تا اندازه بالایی می‌تواند از انتقال میکروب‌ها‌ و باکتری‌ها‌ به فضای داخلی هتل جلوگیری به عمل بیاورد.

قابلیت استفاده در ورودی مراکز پرتردد

همچنین استفاده از گیت‌ها‌ی استریل در ورودی اداره‌ها‌ و به طور کلی ساختمان‌ها‌ و مراکزی که پرتردد هستند کاربرد دارد. با استفاده از گیت‌ها‌ی استریل افراد و اشیاء قبل از ورود به ساختمان به صورت کامل ضدعفونی می‌شوند. در واقع قرار گرفتن در گیت استریل باعث می‌شود که هر گونه ویروس، باکتری و قارچی که ممکن است به لباس، کفش، کیف، اشیاء، یا پوست انسان بچسبند از بین برود.

مزیت‌ها‌ی گیت استریل

 گیت‌های استریل دارای مزیت‌ها‌یی هستند که باعث می‌شود امروزه کاربرد‌ها‌ی بسیاری در مراکز تجاری و صنعتی پرتردد داشته باشند. در این قسمت شما را با چند مزیت مهم گیت‌ها‌ی استریل آشنا می‌کنیم.

قابلیت نصب آسان

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های گیت‌ها‌ی استریل امکان نصب ساده و راحت آنها است. بیشتر گیت‌ها‌ی استریل به صورت آماده توسط شرکت سازنده مونتاژ شده‌اند و نیازی به مونتاژ دوباره آنها در محل قرارگیری نیست. به همین دلیل نحوه نصب و راه اندازی بسیار راحتی دارند.

مقاوم در برابر رطوبت و مواد خورنده

این دستگاه‌ها‌ به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که در برابر رطوبت  و همچنین مواد خورنده مقاوم باشند. از این رو بیشتر گیت‌های استریل دوام و پایداری بالایی دارند. در صورتی که شما یک گیت استریل بادوام را خریداری کنید، خواهید توانست سال‌ها از آن استفاده نمایید. استفاده از گیت‌ها‌ی استریل یک روش سریع برای از بین بردن باکتری‌ها‌ و میکروب‌ها‌ است و از آنجا که این گیت‌ها‌ معمولاً در ورودی ساختمان نصب می‌شوند، تمامی ‌افراد از داخل آن عبور می‌کنند‌ و خطر انتقال باکتری‌ها‌ تا اندازه بالایی کاهش پیدا می‌کند‌.

به کارگیری راحت و ساده

به ‌کارگیری گیت‌ها‌ی استریل نیز بسیار ساده و راحت است. بیشتر گیت‌های استریل دارای سنسورهایی هستند که با ورود اشیاء به داخل محفظه شروع به پاشیدن مه ضد عفونی می‌کنند‌. بنابراین شما بدون هیچ تلاش و کار اضافه‌ای با وارد شدن به گیت استریل تحت پوشش ماده ضدعفونی کننده قرار می‌گیرید.

ضدعفونی کامل و یکپارچه

یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت‌های گیت‌های استریل این است که به صورت موضعی به ضد عفونی کردن افراد یا از آن نمی‌پردازند، بلکه تمامی ‌سطوح را تحت پوشش قرار می‌دهند. به دلیل اینکه نازل‌ها‌ی موجود در گیت‌های استریل مواد ضدعفونی کننده را به صورت کاملاً ریز و مه گونه روی افراد و اشیاء می‌پاشند، می‌توان گفت که هیچ نقطه‌ای دور از دسترس آنها باقی نمی‌ماند.

در صورتی که در مورد گیت‌های استریل سوالی برای شما ایجاد شده است، می‌توانید آن را مطرح کرده و از راهنمایی‌های مشاوران و کارشناسان ما بهره‌مند شوید. همچنین اگر نکته یا نظری در این مورد دارید خوشحال می‌شویم که آن بیان کنید.

منبع: mastertent

مشاوره رایگان